close
تبلیغات در اینترنت
زندگی مجردی رو عشق است!
loading...

عکس بازیگران

روزنامه شهروند - لیلا مهداد: در یکی از صبح‌های زیبای پاییزی با عجله آماده می‌شوم تا سر وقت به کلاسم برسم اما هنگام برداشتن جزوها، پرسش پرونده این شماره صفحه جوان «شهروند» گوشه ذهنم مدام خود را به این‌سو و آن‌سو می‌زند! در پی ‌جوابی است! سعی می‌کنم با بی‌اعتنایی آرام‌اش کنم، اما او موفق‌تر از من است. از خانه بیرون می‌زنم و با دیدن کودکان و نوجوانانی که با لبخندی شیرین و عمیق راه مدرسه را در پیش گرفته‌اند، جان دوباره می‌گیرم. سوال را برای خودم تکرار می‌کنم؛ علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، زیرزمینی…

زندگی مجردی رو عشق است!

گوگولی بازدید : 66 چهارشنبه 02 دي 1394 نظرات ()
روزنامه شهروند - لیلا مهداد: در یکی از صبح‌های زیبای پاییزی با عجله آماده می‌شوم تا سر وقت به کلاسم برسم اما هنگام برداشتن جزوها، پرسش پرونده این شماره صفحه جوان «شهروند» گوشه ذهنم مدام خود را به این‌سو و آن‌سو می‌زند! در پی ‌جوابی است! سعی می‌کنم با بی‌اعتنایی آرام‌اش کنم، اما او موفق‌تر از من است. از خانه بیرون می‌زنم و با دیدن کودکان و نوجوانانی که با لبخندی شیرین و عمیق راه مدرسه را در پیش گرفته‌اند، جان دوباره می‌گیرم.

سوال را برای خودم تکرار می‌کنم؛ علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، زیرزمینی و مجردی چیست؟ برای رسیدن به پاسخ، دلایل زیادی را برای خودم ردیف می‌کنم اما ذهنم، زیرکانه پاسخ‌هایی را آماده می‌کند و باز من مغلوب میدان می‌شوم. کش‌وقوس هیجان‌انگیزی است. همان‌طور که از پنجره تاکسی مردم را نگاه می‌کنم راه‌ حلی به ذهنم می‌رسد؛ از خود دختران و پسران جوان این سوال را می‌پرسم تا بی‌هیچ پیشداوری‌ای به پاسخ سوالم برسم.

ماییم و نداشته‌هایمان

از تاکسی پیاده و با اشتیاق و کنجکاوی خاصی به عابران خیره می‌شوم. استرس دارم و نمی‌دانم کدام‌یک از این عابران که با شتاب در رفت‌وآمد هستند، می‌توانند یا مایل‌اند وقتشان را برای کمک به من و یافتن جواب سوالم صرف کنند. در همین‌گیرودار پسری که عجله زیادی دارد نظر مرا به خود جلب می‌کند. با احتیاط به او نزدیک می‌شوم و بعد از مقدمه‌چینی از او می‌پرسم آیا دوست دارد به تنهایی زندگی کند؟ آیا عشق و ازدواج را فرصتی مغتنم نمی‌داند؟ مجتبی که ٢٣‌سال دارد با تعجب اما با صراحت و بی‌هیچ مکثی می‌گوید بله.

 بعد بی‌وقفه ادامه می‌دهد با پدرم ٤٤سال اختلاف سنی دارم. ما از دو نسل متفاوت هستیم – مجتبی وقتی این جمله را می‌گفت، لبخند سردی بر لبانش نقش بست، لبخندی که خود به تنهایی حکایت طول و درازی را نقل می‌کرد- تنها کلامی که من از پدرم می‌شنوم یکسری امرونهی است و بس. هیچ‌وقت نشده برای امرونهی‌هایش دلیل بیاورد یا به سوالاتم پاسخ بدهد یا راهکاری برای مشکلاتم پیشنهاد کند. مجتبی که گویی سنگ‌صبوری یافته، می‌گوید: بیشتر پدران و مادران خواهان تسلط بر فرزندانشان هستند و سعی می‌کنند با تفتیش گاه علنی و گاه غیرعلنی، تمام مسائل فرزندانشان را کنترل کنند و دلیل موجهه‌شان را نگرانی عنوان می‌کنند!

اما من معتقدم اگر والدین به جوانانشان آزادی‌های موجهه بدهند و پای حرف‌هایشان بنشینند و برای سوالات آنها جواب منطقی داشته باشند دیگر نگرانی معنایی ندارد. لحن صحبت او نشان از علاقه‌اش به بحث دارد و خودمحور جریان گپ‌مان را به برخی خصوصیات ایرانیان می‌کشاند و می‌گوید؛ ما ایرانی‌ها تنها یاد گرفته‌ایم در امور هم دخالت کنیم و ضعف‌های دیگران را به رخ‌شان بکشیم ولی زمانی که کسی نیاز به کمک یا مشورت برای رسیدن به راه‌حلی داشته باشد، کسی صاحب‌نظر نیست و مشکل فرد مورد نظر تنها به خودش مربوط می‌شود!

 مجتبی در پاسخ سوال من که چرا با این تفاسیر زندگی با خانواده را انتخاب کرده، می‌گوید: هر فرد به تنهایی برای خودش یک جریان و فکر و ایده است و من سعی دارم تنها فکر و ایده خودم را در زندگی‌ام پیاده کنم ولی در کنار اینها سعی می‌کنم با کسانی که دوست‌شان دارم- پدر و مادر- به تفاهم برسم و با تعامل روزگار می‌گذرانم ولی نمی‌دانم تا کجا بتوانم ادامه بدهم.

وقتی جمله‌اش تمام می‌شود، دستی به موهایش می‌کشد و لبخند معناداری می‌زند و می‌گوید:  زندگی خیلی کوتاه است، کاش همه به این حقیقت برسند. مجتبی از من دور و دورتر می‌شود ولی من بی‌‌هیچ عکس‌العملی تنها به او نگاه می‌کنم که در میان جمعیت گم می‌شود.

...نمی‌دانم چه مدت بود راه می‌رفتم و به این فکر می‌کردم برای زندگی کوتاه خودم چه کرده‌ام و چه باید کنم که با تنه زدن صدف ٢٢ساله به خودم می‌آیم. صدف دختری قدبلند با موهای بور و چشمانی عسلی است که صدای هدفون توی گوشش را به راحتی می‌توان شنید. با عجله عذرخواهی می‌کند و از من فاصله می‌گیرد.

چرا همه مردم این شهر عجله دارند؟ شاید چون زندگی کوتاه است! ولی واقعا این‌طور نیست. همه ما عجله داریم چون فکر می‌کنیم دیگران از ما جلوتر هستند یا این‌که به تصورمان در لحظه‌ها، روزها و سال‌های پیش‌رو حتما وضع بهتری در انتظارمان است. قدم‌هایم را بلندتر برمی‌دارم تا خودم را به صدف برسانم. از او تقاضا می‌کنم با او هم‌قدم شوم و هنگام این هم‌قدمی با هم گپی دوستانه بزنیم. با مهربانی می‌پذیرد. برای او هم مثل مجتبی مقدمه‌چینی می‌کنم و می‌پرسم، دوست داری تنهایی زندگی کنی؟ با شیطنت می‌گوید:  بله چون کارهایی را که دوست داری می‌توانی انجام بدهی. لبخندی به او می‌زنم و صدف ادامه می‌دهد نه!

 مثلا می‌توانی مهمانی‌هایت را تا دیروقت ادامه بدهی! اما باید این را هم در نظر داشت که زندگی مجردی دردسرهای خودش را هم دارد. مثلا تمام کارهای شخصی‌ات را باید خودت انجام بدهی! او که تعجب من را دیده می‌گوید: تمام دغدغه من این است که بتوانم در دانشگاهی در خارج از کشور بورسیه بگیرم. به تازگی مادرم راه و رسم پس‌انداز کردن را یادم می‌دهد؛ کار خیلی سختی است. خیلی از چیزهایی را که دوست داری نمی‌توانی داشته باشی. این را می‌گوید و آهی می‌کشد و دوباره هدفونش را در گوشش می‌گذارد و همان‌طور که از من فاصله می‌گیرد برایم دست تکان می‌دهد. نگاهی به ساعتم می‌اندازم، نمی‌توانم آنچه را می‌بینم باور کنم. کلاسم! کلاسی که صبح آن همه عجله داشتم سر وقت در آن حاضر شوم از دست رفته. ناامید و مأیوس به سمت مترو می‌روم و مدام برای فراموش کردن کلاسم خودم را سرزنش می‌کنم.

ماییم و نداشته‌هایمان

به‌دنبال تنبیهی برای خودم هستم تا دیگر از این سهل‌انگاری‌ها نداشته باشم. خودم را به سختی به یکی از صندلی‌های سالن مترو می‌رسانم تا قطار بیاید و من (این آدم سهل‌انگار) را به مقصدش برساند. صدای خانمی مرا به خود می‌آورد. به طرف صدا برمی‌گردم؛ دختری سبزه‌رو با چشمانی که به صراحت می‌توان معصومیت را با آن به شهادت گرفت. جویای حالم می‌شود و گفت‌وگوی ما این‌گونه شروع می‌شود. نگار ٢٠‌سال دارد و دانشجو است. لباس ساده‌ای به تن دارد و بیشتر به بچه دبیرستانی‌ها شبیه است. سوال صدف و مجتبی را از نگار می‌پرسم. نگار با شنیدن سوال من چشم‌هایش گرد می‌شود و با اضطراب می‌گوید نه! من در خانواده‌ای سنتی‌ بزرگ  و طوری تربیت شده‌ام که اصلا به زندگی مجردی فکر هم نمی‌کنم. من دوست دارم فقط با ازدواج از خانواده‌ام جدا شوم.

من عاشق خانواده‌ام هستم. از من می‌پرسد یعنی کسانی هستند که نخواهند با خانواده‌شان زندگی کنند؟ دلیلشان چیست؟ نگار با این سوالش من را پرت می‌کند به وضع چند ساعت پیش. کلنجار چند ساعت پیشی که باعث شد من از کلاسم غافل شوم. سری به معنای جواب مثبت به سوالش تکان می‌دهم و می‌گویم؛ برای رسیدن به دلایل این علاقه است که من از دختران و پسران هم‌سن و ‌سال تو این سوال را می‌پرسم. نگار با کنجکاوی خاصی دست من را در دستانش می‌گیرد و می‌پرسد؛ دلایل‌شان چه بوده؟! وقتی به دلیل صدف می‌رسم با اکراه می‌گوید:  مهمانی!؟ من که از مهمانی‌های زیادمان کلافه هستم. با نگاهی پر از سوال و تعجب می‌پرسم؛ تو که گفتی خانواده‌ای سنتی داری؟

سوالم را تایید می‌کند و می‌گوید: ما مهمانی زیاد می‌رویم و مهمان زیاد داریم. پدرم معتقد است صله‌رحم برکت زندگی‌ است. ناگهان هر دو نگاهی به هم می‌اندازیم و متوجه سوءتفاهم‌مان می‌شویم. قطار می‌رسد و من از نگار جدا می‌شوم. این ساعت از روز واگن‌ها جای خالی برای نشستن دارند. می‌نشینم و کوله‌ام را به آغوش می‌کشم و به آدم‌های شهرم فکر می‌کنم. چقدر دنیای آدم‌های این شهر از هم دور است. چقدر با هم فرق داریم! تهران هم برای خودش دنیایی است! در افکار خودم فرو رفته‌ام که به ایستگاهی می‌رسم که باید خط عوض کنم. پیاده می‌شوم.

حس عجیبی دارم، هیچ‌وقت به آدم‌های شهرم این‌گونه نگاه نکرده بودم. هم دوستشان دارم و هم فکر می‌کنم با من غریبه هستند؛ البته همه ما تنها در کنار هم زندگی می‌کنیم و در این شهر بزرگ برای خود دنیای کوچکی ساخته‌ایم؛ دنیایی اختصاصی. صدایی من را از افکارم بیرون می‌کشد و می‌گذاردم وسط دنیای واقعی. پسری قدبلند با موهایی که به سبک روز آراسته شده‌ است. مقصدش را می‌گوید و از من می‌پرسد باید کدام خط را سوار شود. جوابش را که می‌شنود به مسیرش ادامه می‌دهد. کنجکاوی پی‌بردن به دنیای افکار او من را به سمت او می‌کشد. تلاش می‌کنم با من هم‌صحبت شود و او طفره می‌رود و همین باعث اشتیاق من برای هم‌صحبتی با او می‌شود.

 دانیال ٢٤‌سال دارد و تمام تلاشش را می‌کند تا پس‌اندازی داشته باشد و بتواند مجردی زندگی کند: زندگی مجردی برای من دور بودن از خیلی چیزهاست؛ دور بودن از مردم. آدم‌ها همیشه ٥٠-٥٠ هستند؛ گاهی می‌شود به آنها اعتماد کرد و گاهی نه! دانیال حتی موقع حرف زدن با اطرافش کاری ندارد و به کسی نگاه نمی‌کند. می‌گوید: من تنها روی علایقم متمرکز هستم و دنیا را به آدم‌ها سپرده‌ام. او معتقد است برعکس آدم‌های دیگر، رسیدن به اهداف برایش ٨٠-٢٠ است و اگر تلاش کند به آنها می‌رسد. به نظرم دنیای دانیال از همه عجیب‌تر است. دنیایی بی‌آدم‌های اطراف! و این درحالی است که تنهایی، چیزی است که اکثر ما از آن فراری هستیم. آدمی موجودی اجتماعی‌ است و در اجتماع معنا می‌یابد.

اصغر مهاجری درباره علل استقبال جوانان از زندگی تنها منهای عشق‌ورزی و تاهل می‌گوید

مساله‌ای به نام سبک زندگی

ایران کشوری است با ‌درصد بالای جمعیت جوان. جامعه‌ای هنوز درحال گذر از سنت به مدرنیسم. البته به عقیده برخی صاحب‌نظران مشکل در این است که جامعه ایران نه کاملا سنتی است و نه کاملا مدرن. جامعه‌ای که جوانانش طالب سبک و سیاق زندگی مدرن هستند و می‌گویند زندگی مجردی یکی از ارمغان‌های مدرن بودن است. زندگی در تجرد، پدیده‌ای نسبتا نو ظهور است که طی چند سال گذشته در میان جوانان جای خود را باز کرده و همین باعث شده بسیاری از کارشناسان مسائل اجتماعی و جامعه‌شناسان توجه ویژه‌ای به آن داشته باشند. برای شفاف شدن بیشتر مسأله و پی بردن به دلایل گرایش جوانان به این سبک از زندگی با اصغر مهاجری جامعه‌شناس گپ و گفتی داشته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

-آقای مهاجری فکر می‌کنید چه اتفاقی در کشور ما رخ داده که با استقبال بخشي از جوانان از زندگی مجردی روبه رو هستیم و البته عشق‌ورزی که قدیم‌ترها با دنیای تاهل رنگ‌ورویی جدی داشت به فراموشی و یا دستکم به خاموشی سپرده شده است و رنگ عوض کرده ....

جامعه‌شناسان و پژوهشگران اجتماعی براساس یافته‌های پژوهشی و براساس گزاره‌های واقعی پی به واقعیتی انکارناپذیر برده‌اند. واقعیتی که وجود دارد این است که در دهه‌های اخیر در جامعه ما اتفاقی رخ داده که ما آن را چرخه یا چرخش فرهنگی یا رنسانس فرهنگی می‌نامیم. در این چرخش فرهنگی، تنها قسمتی که هدف قرار گرفته، سبک زندگی است. در واقع این اتفاق، سبک و سیاق زندگی را تغییر داده است و سبک زندگی با رویکرد مصرف‌گرایانه، آن هم مصرف کالاهای فرهنگی تغییر چهره داده است. پرچمداران اصلی این تغییر نوجوانان،جوانان و زنان هستند.

-رنسانس فرهنگی که از آن حرف می‌زنید مشخصه‌هایی برای شناسایی دارد؟

کاملا واضح و مبرهن است که این اتفاق نیز مانند اکثر موارد مشخصه‌هایی برای شناسایی دارد. در رنسانس فرهنگی افراد بیشتر تمایل به مصرف دارند. در این چرخش مسئولیت‌پذیری و متعهد بودن کاهش می‌یابد و دوره لذت‌گرایی بیشتر می‌شود؛ لذت‌گرایی و مصرفی که در قبال آن مسئولیتی وجود نداشته باشد. عامه مردم نیز برای این دوران اصطلاح جوانی را برگزیده‌اند و اکثر مردم از عباراتی همچون؛ هنوز جوانی نکرده‌ام استفاده می‌کنند و برای این نوع بینش، توجیحاتی می‌آورند. البته واقعیت این است که این اتفاق در دنیا رخ داده و کلانشهرها و پایتخت ما نیز از آن بی‌نصیب نبوده‌اند و درحال بسط پیدا کردن به شهرهای متوسط، کوچک و روستاهای ما نیز هست.

ماییم و نداشته‌هایمان

-برای این‌که در جامعه‌ای رنسانس فرهنگی به وقوع بپیوندد شرایط و بسترهایی نیاز است. آیا این شرایط در جامعه ما مهیا شده است؟

واقعیت این است که قبل از همه این اتفاقات و به وجود آمدن چرخش فرهنگی شرایط و بسترهای ضروری آن مهیا بوده است. به‌عنوان مثال یکی از شرایط لازم آن تغییر ساختار جمعیتی یک جامعه است. طی چندین‌ سال گذشته ما شاهد تغییر ساختار جمعیتی کشورمان بوده‌ایم؛ ساختاری که به سمت داشتن فرزند کمتر رفته است. بیشتر نوجوانان و جوانانی که در کلانشهرها زندگی می‌کنند متعلق به خانواده‌های کم‌جمعیت هستند. از آنجا که تعداد فرزندان کمتر است، خانواده‌ها راحت‌تر می‌توانند آنها را از نظر مالی حمایت کنند. جوانی که رویکرد خود را در این چرخش فرهنگی به سمت لذت‌گرایی برده آن هم بدون تعهد و مسئولیت، پول توجیبی‌اش را می‌گیرد و حمایت اقتصادی هم می‌شود؛ این به لحاظ ساختار جمعیتی است.

 البته این جوان برای رفتارش توجیه اجتماعی هم دارد. توجیحاتی همانند نداشتن شغل، مسکن و شرایط اقتصادی تشکیل خانواده یا ادامه تحصیل. همه اینها را درحالی نظاره‌گر هستیم که هم توجیه‌ها و هم شرایط به وجود آمدن این رنسانس را در سطح جامعه داریم. جامعه‌ای که هم نگرش و هم سبک زندگی در آن تغییر یافته است. درواقع مهیا بودن شرایط و بسترهای یک رویکرد مصرف‌گرایانه و لذت‌محورانه با عدم‌ مسئولیت‌پذیری و تعهد سبب شده جوان تشکیل زندگی ندهد و ازدواج نکند. از طرفی هم، چون به دنبال لذت‌گرایی است و بسترهای آن نیز -حمایت اقتصادی، آموزه‌های فرهنگی به لحاظ رسانه‌ها، ارتباطات ...– فراهم است، جوان سعی می‌کند بستر لذت‌گرایی خود را به فضاهایی که کنترل‌های درون خانوادگی و خویشاوندی کمتری دارند، ببرد به همین دلیل به خانه مجردی رو می‌آورد.

-یعنی نهایتا ساختار‌ها و مسیر طی شده جامعه را عامل اصلی مهیا شدن این شرایط می‌دانید؟

در حقیقت این جامعه است که تمام این شرایط را فراهم می‌کند و نتیجه آن، این است که جوان از پذیرش مسئولیت و قبول تعهد که تشکیل خانواده را همراه خود دارد، طفره برود. در مقابل جوان تمایل دارد زندگی مصرف‌گرایانه و لذت‌جویانه‌اش را طولانی‌تر کند. به همین خاطر دوره جوانی و به اصطلاح عامه، جوانی کردن طولانی‌تر می‌شود و به جایی می‌رسد که دیگر فرد تمایل جدی برای تشکیل خانواده ندارد؛ چه پسر و چه دختر. دختران و پسران اگر تا یک سنی مسئولیتی را نپذیرفته باشند، محافظه‌کارتر شده و دیگر تشکیل خانواده نمی‌دهند که جامعه‌شناسان جمعیتی به آن سن تجرد قطعی می‌گویند؛ سنی که فرد دیگر ازدواج نمی‌کند یا شانس ازدواج برای او خیلی کم است.

-آیا تمایل جوانان به تنها ماندن در زندگی به شکاف بین نسل‌ها برمی‌گردد یا دلایل دیگری را می‌توان برای آن ذکر کرد؟

خیر. این مسأله باعث چالش بین‌ نسلی می‌شود؛ اما شکاف نسلی نه. البته نمی‌توان گفت تأثیر ندارد به عبارت صحیح‌تر، تأثیر موثر ندارد تا بتواند شکاف نسل‌ها را توجیه کند. به اعتقاد من در کشورمان شکاف نسلی نداریم، البته بحران یا چالش‌های بین‌ نسلی را داریم اما شکاف‌ نسلی را خیر. این متغیر کمک زیادی به این مسأله نمی‌کند بلکه عوامل متعددی وجود دارند که آن متغیر را تحت‌تاثیر قرار می‌دهند؛ تغییر در نظام‌های ارزشی و نظام‌های هنجاری. البته نباید از تغییراتی که در ساختار خانواده‌ها رخ داده غافل شد. امروزه خانواده‌ها از خانواده‌های گسترده و سنتی به خانواده‌های هسته‌ای و مدرن تبدیل شده‌اند و بسیاری از نظام‌های ارزشی و هنجاری که این دو نسل دارند، امکان دارد یک شکاف بین‌ نسلی را دامن بزند؛ البته شکاف نسلی در کشور ما به یک بحران نرسیده و تنها در حد یک چالش و مسأله است.

-آیا شرایط سخت اقتصادی حاکم بر خانواده‌ها می‌تواند بر میزان رضایت یا استقبال خانواده‌ها از زندگی مجردی فرزندانشان تأثیر بگذارد؟

باید شفاف بگویم که ازدواج نکردن و عدم تعهدپذیری جوانان و رفتن آنها به سمت زندگی تجردی عامل اقتصادی ندارد. در واقع ما نمی‌توانیم عدم تمایل جوانان به ازدواج را با مسائل و مشکلات اقتصادی توجیه کنیم. واقعیت این است که قبل از مسائل اقتصادی، در جامعه ما یک عامل فرهنگی رخ داده است؛ عامل فرهنگی‌ای که به دنبال چرخش فرهنگی به وجود آمد؛ رویکرد مصرف‌گرایانه. رویکردی که جمعیت حال حاضر را چه در جوانی، چه در نوجوانی و حتی میانسالی اول به سمت لذت‌گرایی و تنوع طلبی برده است.

این عامل در ازدواج نکردن یا ازدواج دیرهنگام موثر است. اگر وضع اقتصادی جوانان امروز را با جوانان ٤ دهه پیش مقایسه کنیم، آنها از لحاظ اقتصادی وضع نامناسب‌تری داشتند اما ازدواج کرده و مسئولیت‌های این امر را هم پذیرفته‌اند؛ رویکردشان به زندگی مصرف‌گرایانه نیست بلکه نگاه آنها نگاه مسئولیت‌پذیری، تعهد و کار و تلاش است. در مقابل امروزه جوانان نگاهی مصرفی و لذت‌گرایانه دارند و همه اینها یک مجموعه فرهنگی هستند که شکل گرفته و نگرش‌های ما را تعیین می‌کنند؛ البته نباید غافل شد که تمام جامعه به آن زندگی مصرف‌گرایانه، رفاهی، لذت‌جویانه و تجملی دامن می‌زند؛ جامعه تعیین می‌کند که باید خانه داشته باشی، امکانات رفاهی باید در این سطح باشد و... همه اینها از رویکرد اصلی که رویکرد مصرف‌گرایی در جامعه است، نشأت می‌گیرد نه از فقر اقتصادی. بیشتر کسانی که در حال حاضر ازدواج می‌کنند از میان طبقات پایین، روستازاده‌ها و شهرهای کوچک با درآمدهای پایین هستند و بیشتر جوانان طبقات مرفه و متوسط رو به بالا به زندگی مجردی رو آورده‌اند و به سن قطعی تجرد رسیده‌اند. 

-شما فکر می‌کنید چرا امروزه تشکیل خانواده پیچیده و سخت شده درحالی‌که در گذشته همین اتفاق به راحتی رخ می‌داد. یعنی بیشتر منظورم این است که شما عمدتا چه نظرگاه شخصی‌ای دراین‌باره دارید؟

از آنجایی که خانواده‌های ایرانی خوب جامعه‌پذیر نمی‌شوند و به لحاظ تشکیل خانواده فرهنگ‌پذیری مناسبی ندارند، خود تشکیل خانواده تبدیل به یک دردسر می‌شود. امروزه خانواده نه‌تنها نیازهای امروزی را که مصرف‌گرایی و لذت‌گرایی است، پاسخ نمی‌دهد بلکه خود تبدیل به چالش‌های اجتماعی و روانی می‌شود و این درحالی است که کارکرد خانواده تغییر کرده است. طی سالیان گذشته کارکرد خانواده بیشتر اجتماعی، اقتصادی و جمعیتی بوده است؛ اما درحال حاضر در کلانشهرها و پایتخت ما این کارکردها را نمی‌بینیم.

ماییم و نداشته‌هایمان

 خانواده‌های امروزی قادر به پاسخگویی به دو نیاز نیستند؛ خانواده امروزی نه تامین‌کننده نیازهای جنسی‌ای است که چه درست و چه غلط به وجود آمده و نه می‌تواند نیازهای روانی را جوابگو باشد، البته براساس کارکردهای سنتی، کارکردهای اقتصادی و اجتماعی را ما داریم ولی مسأله اصلی این است که امروزه نیاز جوانان اینها نیستند. در واقع جوانان این دو نیاز خود را در تجرد و زندگی مجردی برطرف می‌کنند بدون این‌که تعهد و مسئولیتی داشته باشند. جوانان بدون زیر بار مهریه، جهیزیه و هزینه‌های بعد از ازدواج رفتن، کارکردها را ارزان‌تر به دست می‌آورند.

با همه این تفاسیر نکته‌ای که نباید از آن به آسانی عبور کرد این است که ما باید رویکرد خود را به ازدواج و تشکیل خانواده عوض کنیم. متاسفانه سکانداران و برنامه‌ریزان فرهنگی ما بدون فهم مسأله رو به روش‌های کلیشه‌ای، سنتی و از کارافتاده می‌آورند که پاسخگوی نیازها نیستند و به همین خاطر دست ما در این مقوله خالی است.

-آیا این مسأله یک آسیب اجتماعی است یا روندی طبیعی است که باید طی شود؟

به نظر من این مقوله یک مرحله گذر است و ما درحال تجربه آن هستیم؛ البته نیازمند شناخت این مرحله‌ایم؛ چون این مرحله گذر، حالت طبیعی نیست که بتوانیم رهایش کنیم. مرحله گذری است که برای شناخت بیشتر آن باید درباره آن پژوهش کنیم. نکته اساسی این است که سکانداران و برنامه‌ریزان فرهنگی باید براساس آن برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی داشته باشند. برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح این مسأله باعث می‌شود پیامدهای منفی که امکان دارد در آینده پیامدهای منفی دیگری را ایجاد کند، تعدیل شود. ما باید برخی ساختارها و نگرش‌های سنتی و فرهنگی خود را به روزتر کنیم تا بر جامعه پیامدهای منفی جبران‌ناپذیر نگذارد.زندگی مجردی رو عشق است! - Bartarinha.IR | برترین ها
http://www.bartarinha.ir/fa/news/276115/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA
8 ساعت قبل ... زندگی مجردی رو عشق است! علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، زیرزمینی و مجردی چیست؟ روزنامه شهروند - لیلا مهداد: در یکی از صبح‌های زیبای ...

زندگی مجردی رو عشق است! - آکا
http://www.akairan.com/marriage/javan/20151223151018.html
8 ساعت قبل ... زندگی مجردی رو عشق است! - آکا, جوان و ازدواج, کلوب ازدواج و عشق, زبان persian.

زندگی مجردی رو عشق است! | مجله خبری دابی
http://news.dabi.ir/Default.aspx%3FType%3DNews%26idG%3D18%26id%3D50193
3 ساعت قبل ... زندگی مجردی رو عشق است! در یکی از صبح های زیبای پاییزی با عجله آماده می شوم تا سر وقت به کلاسم برسم اما هنگام برداشتن جزوها، پرسش پرونده ...

زندگی مجردی رو عشق است! | فيدگاه - آخرين اخبار ايران و جهان
http://feedgah.com/news/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
11 ساعت قبل ... زندگی مجردی رو عشق است! آکایران :روزنامه شهروند - لیلا مهداد: در یکی از صبح های زیبای پاییزی با عجله آماده می شوم...

زندگی مجردی رو عشق است! بایگانی - گالری عکس
http://picphoto.blogpart.ir/tag/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
... علوم اعصاب و بالینی · خانه / بایگانی برچسب: زندگی مجردی رو عشق است! ... 5 دقیقه پیش اخبار دیدگاه‌ها برای اینجا تمام شبها بلندترین شب سال است! بسته هستند 1.

زندگی رو عشق است
http://sibzamini1370.blogfa.com/
8 سپتامبر 2015 ... بچه عجیب ترین موجود دنیاست ، می آید ، مادرت میکند ، عاشقت میکند ، رنجی ابدی را در وجودت میکارد . تا آخرین لحظه عمر عاشق نگهت میدارد و تمام .

مجردی حال میده یا متاهلی؟ [بایگانی] - نودهشتیا
http://www.forum.98ia.com/archive/index.php/t-189413.html
در صورت رعایت موارد زیر زندگی متاهلی بهتر است و در غیر این صورت مجردی ! ... مجردی...عشق دنیا رو بکن!...سرخر میخوای چیکار!(با عرض معذرت!)... من هنوز به مامان بابام ...

زندگی مجردی رو عشق است! - جدیدترین اخبار روز
http://www.bwinnerharbor.com/news/3267132-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA-.html
جدیدترین اخبار روز · آخرين اخبار روز · گلایه از عدم اهتمام دولت و سازمان حفاظت از محیط زیست به خاطر آلودگی هوا · عادت هایی که دندان هایتان را خراب می کنند · خبردونی ...

زندگی مجردی رو عشق است! | تمام خبرگزاری های ایران در سی ای سی
http://seeisee.ir/fa/news/2404438/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
5 ساعت قبل ... علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، زیرزمینی و مجردی چیست؟

اخبار روز » Blog Archive » زندگی مجردی رو عشق است!
http://nchse.ir/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
ارسال شده در تاریخ 2015/12/23 | مرتبط با : اخبار | تعداد بازدید : 0 | دیدگاه‌ها برای زندگی مجردی رو عشق است! بسته هستند. علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، ...

زندگی مجردی رو عشق است! | اخبار ایران و جهان
http://newsiranian.ir/fa/news/307788/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
5 ساعت قبل ... علت گرایش جوانان به زندگی خصوصی، زیرزمینی و مجردی چیست؟

زندگی مجردی رو عشق است!
http://ondownload.ir/news/567a83a5c2c51de9086b9fd0/1450869669/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA!.html
زندگی مجردی رو عشق است! در یکی از صبح‌های زیبای پاییزی با عجله آماده می‌شوم تا سر وقت به کلاسم برسم اما هنگام برداشتن جزوها، پرسش پرونده این شماره صفحه جوان ...

ایران خبر - جوانانی که زندگی مجردی را بر متاهلی ترجیح می دهند
http://www.irankhabar.ir/fa/doc/news/48954/%25D8%25AC%25D9%2588%25D8%25A7%25D9%2586%25D8%25A7%25D9%2586%25DB%258C-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2587%25D9%2584%25DB%258C-%25D8%25AA%25D8%25B1%25D8%25AC%25DB%258C%25D8%25AD-%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25AF%25D9%2587%25D9%2586%25D8%25AF
15 دسامبر 2015 ... بی‌شک، امروزه، مسأله ماهیت «عشق» و «روابط عاطفی» هم به لحاظ کمی ‌و هم به لحاظ کیفی ذهن عمده ایرانی‌ها را به خود مشغول داشته است، مسأله ناپایداری ...

اسرار زندگی مجردی مان را به نامزدمان بگوییم یا نه؟ - بیتوته
http://www.beytoote.com/wedlock/doran-zendegi/secrets2-single-life.html
اسرار زندگی مجردی اسرار زندگی,جلسات خواستگاری,پس از ازدواج, مهارتهای زندگی, زندگی مشترک,قبل از ازدواج. ... چه افرادی عشق ناسالم را تجربه می‌كنند؟ ... آیا اگر خطا و اشتباهی یا مسئله ای در زندگی اش رخ داده است، اجازه دارد آن را با نامزدش مطرح کند یا نه؟

ArtOnlines - زندگی مجردی رو عشق است!
http://www.artonlines.com/news/external/1887833/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C_%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C_%25D8%25B1%25D9%2588_%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582_%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA!/
زندگی مجردی رو عشق است! ... پوستر یک رسانه است/ بهره غرب از گرافیک برای القاء مفاهیم نادرست. طراحی و گرافیک/مرجان محمدی 5 روز پیش ...

زندگی‌ مجردی - عشق است اون صاحب خونه ای که حرمت مجرد رو... - Facebook
https://www.facebook.com/zendegimojaradi/posts/181076251936642
عشق است اون صاحب خونه ای که حرمت مجرد رو نگه میداره بهش خونه میده ____NiIma.

زندگی مجردی رو عشق است! | جدیدترین اخبار - خبرهای مرتبط
http://khabar-news.ir/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
زندگی مجردی رو عشق است! خبرهای مرتبط ... ۲ دی – ۲۳ دسامبر؛ در تاریخ چه گذشت؟ معرفی برند «تامی هیلفیگر»: کیف های زنانه و مردانه · خوراکی‌های زندگی خراب کن!

هم‌باشی - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
https://fa.wikipedia.org/wiki/%25D9%2587%25D9%2585%25E2%2580%258C%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%25B4%25DB%258C
در تعریف دیگر، این نوعی از زندگی است که به زندگی زناشویی بدون ازدواج معروف است، .... است و اگر یک زندگی رسمی آغاز شود امکان بازگشت به دوران مجردی بسیار سخت است. ... از نظر موافقان اولین مزیت این نوعی زندگی مشترک عشق است، وقتی عاشقان دیگر ... آمریکایی این سبک زندگی را انتخاب کرده‌اند و تعدادشان رو به افزایش است.

عالمی مجردی رو عشق است - پرنده ابی
http://mohammadjavadghane.parsiblog.com/Posts/25/%25D8%25B9%25D8%25A7%25D9%2584%25D9%2585%25D9%258A%2B%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25D9%258A%2B%25D8%25B1%25D9%2588%2B%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582%2B%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
از اوقـات تـجرد برای لذت بردن بیشتر از زندگی استفاده نمایید. در برخی معیارهای کوچک، خودپسندی برای نفس مفید است. همچنین ارباب خـود بودن بمعنای این است که ...

Tag : زندگی مجردی رو عشق است! - سایت خبری جوسار 21
http://josar21.ir/tag/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA/
Tag : زندگی مجردی رو عشق است! img ... شب یلدا چند ساعت و چند دقیقه است؟سایت خبری جوسار۲۱ · اخبار اجتماعی ۰ admin آذر ۲۹, ۱۳۹۴. :سایت خبری جوسار ۲۱ ایرانی‌ها از ...

«پسِ پشت» زندگی مجردی در ایران - فرارو
http://fararu.com/fa/news/138994/%25D9%25BE%25D8%25B3%25D9%2590-%25D9%25BE%25D8%25B4%25D8%25AA-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25AF%25D8%25B1-%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586
20 ژانويه 2013 ... 3) می‌گویند زندگی دلبخواه مجردی ناشی از حس استقلال طلبی است و این نوع زندگی ..... الان هم از لجم زندگی مجردی رو محکوم می کنم و امیدوارم مسئولان با شدددت باهاش ...... انسان به امید و عشق زنده است ورنه بیشتر خانواده های ایرانی با مصائب ...

پایگاه خبری تحلیلی آذرچالش زندگی مجردی و شکستن قبح دوستی با ...
http://azarname.ir/1394/09/20/%25DA%2586%25D8%25A7%25D9%2584%25D8%25B4-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D9%2588-%25D8%25B4%25DA%25A9%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2586-%25D9%2582%25D8%25A8%25D8%25AD-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B3%25D8%25AA%25DB%258C-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D8%25AC/
چالش زندگی مجردی و شکستن قبح دوستی با جنس مخالف ... و روحی فرزندانشان لازم است مهیا میکنند تا نهایت عشق خود را ثابت کنند و نتیجه این غایت عشق ... چشمان خود را بر روی این واقعیت بست که سبک زندگی مجردی در کشور ما رو به افزایش است چرا ...

مردمان - پورتال جوانان ایرانی | ۱۵ راه برای لذت بردن از دوران مجردی
http://www.mardoman.net/family/enjoybeingsingle/
زندگی مجردی فقط برای خود شماست، پس یک چیز جدید امتحان کنید و حسابی از آن لذت ببرید. ... بهترین راه برای لذت بردن از مجردی این است که مدت زمانی را مجرد باشید. ... عشق خودش راهش را به سمت شما پیدا می‌کند و وقتی این اتفاق بیفتد، برای آن آماده خواهید بود. ... همه چیزشون ساعت بندی شده است و هیچ دختری اون ازادی رو نداره که تا دیر وقت ...

چرا سمبل عشق، قلب است؟ - عصر ایران
http://www.asriran.com/fa/news/207510/%25DA%2586%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D8%25B3%25D9%2585%25D8%25A8%25D9%2584-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D9%2582%25D9%2584%25D8%25A8-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA
در واقع در این تحقیق سن متوسط زنان مجردی که زندگی خود را «خالی از عشق» توصیف کرده بودند از سوی افرادی که آن‌ها را نمی‌شناختند بین یک تا 3 سال بیشتر از سن ...

مشاوره نشان خرد - آیارابطه باجنس مخالف درایام مجردی صحیح است
http://lovely1360.blogfa.com/category/15
مشاوره نشان خرد - آیارابطه باجنس مخالف درایام مجردی صحیح است - زندگی بی دغدغه ... محبت، صميميت، عشق و علاقه ي قلبي ويژه وجود دارد و از اين رو، ارتباط دو كودك يا ...

علل گرایش جوانان به زندگی مجردی - جام جم آنلاین
http://jamejamonline.ir/sara/1823022563398547095
6 فوریه 2015 ... سبک زندگی تابع انتخاب ما از هدف زندگی است و اوج هدفگذاری هر فرد ... به خود اصیل خویش برمی‌گردند، این موج خداخواهی و عشق به معنویات محسوس است و ...

زندگی مجردی
http://www.lonelive.blogfa.com/
زندگی مجردی - حالشوببر. ... در رو که بستن ، راننده ديد خيلي مستن ، سريع ماشين رو روشن کرد ،بعد زود خاموش کرد گفت: .... ازمن میشنوی ازدواج نکن مجردیو عشق است.

حرکت روی خط قرمز زندگی مجردی - مهمترین اخبار ایران و جهان
http://vista.ir/article/369005/%25D8%25AD%25D8%25B1%25DA%25A9%25D8%25AA-%25D8%25B1%25D9%2588%25DB%258C-%25D8%25AE%25D8%25B7-%25D9%2582%25D8%25B1%25D9%2585%25D8%25B2-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C
گرایش به زندگی مجردی در حالی روبه‌افزایش است که دکتر مدبری، جامعه‌شناس و ... در سمتی حرکت کند که بروز عشق طبیعی و انسانی و ابراز علاقه و ارضای عاطفی که یک ...

به نظرتون دنياي مجردها زيبا تر است يا متاهل ها لطفا دليلتونم بگيد ممنون
http://iran20.com/friend/qa/showquestion/16565/%25D8%25A8%25D9%2587-%25D9%2586%25D8%25B8%25D8%25B1%25D8%25AA%25D9%2588%25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2586%25D9%258A%25D8%25A7%25D9%258A-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25D9%2587%25D8%25A7-%25D8%25B2%25D9%258A%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D8%25AA%25D8%25B1-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA-%25D9%258A%25D8%25A7-%25D9%2585%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2587%25D9%2584-%25D9%2587%25D8%25A7-%25D9%2584%25D8%25B7%25D9%2581%25D8%25A7-%25D8%25AF%25D9%2584%25D9%258A%25D9%2584%25D8%25AA%25D9%2588%25D9%2586%25D9%2585-%25D8%25A8%25DA%25AF%25D9%258A%25D8%25AF-%25D9%2585%25D9%2585%25D9%2586%25D9%2588%25D9%2586-
1 دسامبر 2013 ... در مورد آقایون باز بستگی داره دوران مجردی رو چجوری سپری میکنن ! .... به نظر من كه دنياي متاهلي زيباتره چون زندگي هدفمند ميشه و اميد به عشق و زندگي ...

عشق و حال دوران مجردی - سایت زیبایی و مجله سلامتی زیباجو
http://zibajoo.ir/%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D9%2588-%25D8%25AD%25D8%25A7%25D9%2584-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C/
29 آگوست 2015 ... بااینکه ممکن است وقتی مجرد هستید، احساس تنهایی بیشتری کنید ولی به طور ... زندگی مجردی فقط برای خود شماست، پس یک چیز جدید امتحان کنید و ...

زبان عشق همسرمان را بشناسیم - پایگاه اطلاع رسانی حوزه نت
http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3992/7941/103451/%25D8%25B2%25D8%25A8%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D9%2587%25D9%2585%25D8%25B3%25D8%25B1%25D9%2585%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D8%25A8%25D8%25B4%25D9%2586%25D8%25A7%25D8%25B3%25DB%258C%25D9%2585
زندگی مجردی، زنگ خطری که به صدا درآمده است · خداوند قدیسین ... عدم توجه و عدم کاربرد مهارت های رفتاری، به سبک زندگی ما مربوط است. در ایران، انجام ... اگر می خواهیم به طور مؤثری ابراز عشق کنیم، باید (زبان اصلی عشق) همسرمان را بشناسیم. همان طور که در ...

تاثیر عشق قدیمی روی ازدواج شما - آلامتو
http://www.alamto.com/effect-old-love-on-your-marriage.html
3 سپتامبر 2015 ... تاثیر عشق قدیمی روی ازدواج شما:عشق حالت هیجانی نیرومندی است و اگر کامیاب ... تلخ عشق ناکام قبلی خود را همچنان در زندگی خود حس می کنید، بهتر است تا دیر ...... من 6 (84 تا 90 ) سال دنبال زن مورد علاقه ام کشتم در زمان مجردی هیچ دوست ...

از ساعت fake تا زندگی را عشق است,زیر پا گذاشتن غرور؟, فیلم my life ...
http://doctorshiri.com/fa/content/date/1390/02/page/4%3Fprint%3Dpdf-page
از ﺳﺎﻋﺖ ﺗﺎ زﻧﺪﮔﯽ را ﻋﺸﻖ اﺳﺖ fake ... و ﺑﯿﺸﺘﺮ از ﻗﺒﻞ دوﺳﺘﺸﻮن دارم و ﺣﺎﻟﻢ ﺧﯿﻠﯽ ﺑﺪ ﻣﯿﺸﻪ ، دﻟﻢ ﻧﻤﯽ ﺧﻮاد ﺑﻪ ﻫﯿﭻ وﺟﻪ ﻃﺮف رو از دﺳﺖ ﺑﺪم ﮐﻨﻢ ﺗﻮ زﻧﺪﮔﯿﻢ ﮐﻤﺮﻧﮓ ﺷﺪن ، .... و اﮐﺜﺮا ﺗﻌﺪاد زﯾﺎدی از آﻧﻬﺎ ﻣﺠﺮد ﺑﺎﻗﯽ ﺧﻮاﻫﻨﺪ ﻣﺎﻧﺪ ( ﻟﺰوﻣﺎ ﻣﺠﺮدی ﯾﮏ دﺧﺘﺮ ﺑﺪ ﻧﯿﺴﺖ اﻣﺎ ﺳﺨﺖ اﺳﺖ و آداب زﻧﺪﮔﯽ ﻣﺠﺮدی در اﯾﺮان اﻣﻮزش داده ﻧﻤﯿﺸﻮد.

زندگی مجردی ،سقفی بدون عشق - تبیان
http://www.tebyan.net/newindex.aspx%3Fpid%3D246205
21 مه 2013 ... انگار تاثیرات مدرن شدن بر تمامی ابعاد زندگی مان تاثیر گذاشته است و این ... و سال ترین مجردهای خانه هم، ساز زندگی جداگانه و به اصطلاح مجردی را سر داده اند. ... اما دولت فقط به فکر افزایش صندلی های دانشگاست تا آمار اشتغال رو با این ...

زندگی مجردی - شمسه
http://salam98.ir/tag/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C/
ودجه‌بندی ممکن است خسته‌کننده باشد، بااین‌حال اگر این کار را به یک روند روتین ... زندگی مجردی فقط محدود به تفریح و سرگرمی نمی‌شود؛ برعکس افراد مجرد اتفاقا ...... كه گمان می‌كنند تنها وجود عشق و علاقه برای ازدواج كافی است ولی گاهی همین عشق مانع ...

مجردها یا متاهل‌ها؛ کدام خوشبخت‌ترند؟ | عشق، سکسوالیته، زندگی مشترک ...
http://www.dw.com/fa-ir/%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25D9%2587%25D8%25A7-%25DB%258C%25D8%25A7-%25D9%2585%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2587%25D9%2584%25D9%2587%25D8%25A7-%25DA%25A9%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2585-%25D8%25AE%25D9%2588%25D8%25B4%25D8%25A8%25D8%25AE%25D8%25AA%25D8%25AA%25D8%25B1%25D9%2586%25D8%25AF/a-17246844
3 ژانويه 2014 ... این روند رو به تزاید که ‌پیش‌تر در کشورهای غربی مشاهده می‌شد، در ... زندگی تک‌نفره به نظر بسیاری از مجردها، آزادی کامل است. ... پروفسور اشتفان هاردل (استاد جامعه‌شناسی دانشگاه ماینس) معتقد است که زندگی مجردی مزایای بسیاری دارد: ...

رواج زندگی مجردی؛ نگران باشیم یا نه؟ - صلح . عشق . دوستی
http://plf.blogfa.com/post/504/%25D8%25B1%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25AC-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C%25D8%259B-%25D9%2586%25DA%25AF%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%25B4%25DB%258C%25D9%2585-%25DB%258C%25D8%25A7-%25D9%2586%25D9%2587-
عشق . دوستی - رواج زندگی مجردی؛ نگران باشیم یا نه؟ - زندگي كن و بگذار ديگران هم ... مسئولان سازمان ملی جوانان روی آوردن جوانان کشور به زندگی مجردی را آسیبی رو به گسترش ... سیدمهدی صدری با وجود‌ آن‌که معتقد است روی آوردن جوانان به زندگی مجردی با ...

تجرد یا ازدواج - تجرد بعد از سی سالگی
http://mojarad.persianblog.ir/tag/%25D8%25AA%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF_%25DB%258C%25D8%25A7_%25D8%25A7%25D8%25B2%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25AC
او در عشق شکست خورده و دوران نقاهتش را پشت سر گذاشته و اینبار من خیلی رک و بی .... و بعد بالاخره جوینده یابنده است و جای خالی پر می شود ولی حالا دیگر زندگی .... و فکر می کنم تنها مجردی که دارای مقام رسمی در آن سازمان است منم که آنهم به مدد کله پاچه ...

free discussion - com ...se7da-t.mihanblog.
http://se7da-t.mihanblog.com/extrapage/free_discussion
با همه دوست است-رازدار همه-عاشق مادرش است-شعارش: عشق است زندگی مجردی! یه تار موی زندگی مجردی رو به صدتا زندگی متاهلی نمیدهد :) عاشق فوتبال و والیبال و فیلم های ...

om ...se7da-t.mihanblog.c
http://se7da-t.mihanblog.com/post/22
با همه دوست است-رازدار همه-عاشق مادرش است-شعارش: عشق است زندگی مجردی! یه تار موی زندگی مجردی رو به صدتا زندگی متاهلی نمیدهد :) عاشق فوتبال و والیبال و فیلم های ...

زندگی‌ مجردی Facebook
http://matlabhaa.ir/detail/90ce9a3a1f4296c88113ce4225aabc43/article/0/
زندگی‌ مجردی 340 372 likes · 540 talking about this زندگی مجردیمان پر است از ... رسم خوشایندی است زندگی بال وپری دارد با وسعت مرگ پرشی دارد اندازه عشق . ... امید به زندگی،دوستان عزیز امید به زندگی با توجه به نزدیک بودن ایام امتحان یه مدتی رو ...

کاریکاتور/ زندگی مجردی دخترها! - خبرآنلاین
http://www.khabaronline.ir/detail/421212/comic/cartoon
31 مه 2015 ... آمارها از افزایش آمار دختران مجرد و زندگی مجردی آنها به عنوان یک پدیده نوظهور اجتماعی حکایت می کند. ... الان ی همکار دارم میگه شوهرم میگه تو رو خدا سرکار نرو ولی خودش عشق پول. .... نسل مهارت زندگی کردن است حال چه مجردی و چه متاهلی.

اگر یه روز ببینمت ... - مردان دوست دارند از زبان زنان چه چیزی بشنوند؟
http://asleasl.blogfa.com/category/16
"عشق افسونی است که می‌تواند گرد و غبار زندگی هر روز را به ابری طلایی تبدیل کند. ... چه روز سختی پشت رو داشته‌اید، با رئیستان دعوا کرده باشید یا حتی کیف پولتان ..... جدا شدن از زندگی مجردی در سال های بعد از ازدواج سخت ترین اتفاقی است که می ...

عشق دوران مجردی تان از کدام نوع است؟شهوانی یا عاقلانه
http://forum.hammihan.com/thread85858.html
شهوانی یا عاقلانه عشق های دوران مجردی انواع مخت. ... ببینید که به مدت طولانی با یکدیگر زندگی کرده اند ولی جاذبه جنسی بین آن ها از بین رفته است. ... نه همچین عشقی وجود نداره ولی آدمهایی وجود دارند که عشق ها رو از هم تشخیص نمیدن و قاطی ...

چیزهایی درباره زندگی مجردی دختران در خانه های مستقل - MJLove.ir | عشق ...
http://mjlove.ir/post/285
باید این نکته را به جامعه آموزش داد که مجرد زیستن به فساد کشیده شدن نیست و نوعی از زندگی است که برای هر فردی در جامعه قابل تصور است. دختران مستقل طبقه ...

رازهايي در مورد مردان و زنان
http://manandwoman.blogfa.com/
زنها استانداردهای بالایی برای روابط صمیمی خود دارند، نه از آن رو که ایرادگیر و پرتوقع ... یکی از رایج ترین شکایت های زن ها از مرد زندگی شان آن است که بیش تر مردها، در ... حلی ارایه کند، همه ی اینها به خاطر این است که همسرش را دوست دارد و به او عشق می ورزد. ..... میرسند که در دوران مجردی آن چیزها را نداشتند بعد از یک مدتی که از زندگی گذشت ...

چگونه زنم را عاشق خودم کنم - پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده
http://www.tanzimekhanevadeh.com/wedlock/1148-how-do-i-love-myself
همسر شما بعنوان دوست و شریک زندگی شما میباشد و در کنار شما است ، لذا رفتار همسرتان را با رفتاری که از مادرتان در طول زندگی مجردی در منزل پدری تجربه ... را ازآن دریغ نکنید حتی بعد از گذشت 50 سال زندگی زناشوئی عشق ورزی لازم و ضروری است ...

تفاوت های دوران مجردی و متاهلی را می دانید؟ – جديدترين اخبار ايران و جهان ...
http://www.momtaznews.com/%25D8%25AA%25D9%2581%25D8%25A7%25D9%2588%25D8%25AA-%25D9%2587%25D8%25A7%25DB%258C-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D9%2588-%25D9%2585%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2587%25D9%2584%25DB%258C-%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2586/
بسیاری معتقدند دوران تجرد، دورانی است که افراد در آن آزادانه زندگی می کنند، هر چه ... شهوانی یا عاقلانه گردآوری شده توسط مجله خانواده ممتاز نیوز عشق های دوران مجردی انواع ...

به دانشجوجماعت خانه نمی دهیم/ اینجا عشق حکم فرماست/ تمرین زندگی در ...
http://www.daneshjonews.ir/module/news/61249/
1 ژوئن 2015 ... زینب دختر دانشجوی پیام نور بوشهر است که این شیوه زندگی را به دلیل ... پرسپولیسم ولی در خانه مجردی احساس استقلال می کنم/ اینجا عشق حکم ...

وقتی که عشق زندگی‌تان را پیدا نمی‌کنید - آبی روز
http://www.abirooz.com/relationship/item/1493-%25D9%2588%25D9%2582%25D8%25AA%25DB%258C-%25DA%25A9%25D9%2587-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C%25E2%2580%258C%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D9%25BE%25DB%258C%25D8%25AF%25D8%25A7-%25D9%2586%25D9%2585%25DB%258C%25E2%2580%258C%25DA%25A9%25D9%2586%25DB%258C%25D8%25AF.html
23 دسامبر 2014 ... اگر از جمله افرادی هستید که هنوز نتوانسته‌اید عشق زندگی خود را پیدا کنید چندین نکته مهم وجود دارد که لازم است از آنها مطلع باشید. ... پس اکنون از زندگی مجردی خود نهایت لذت را ببرید و نگرانی درباره آینده را به حال خود رها کنید. پیشنهاد ...

زندگی شاد
http://zendegi-shad-rozane.blogfa.com/
كساني كه خودشان را توانا مي‌دانند، ممكن است به موقعيت والاي ديگران غبطه بخورند. • بيشتر .... •رو در رویی با فرد و متهم کردن او به داشتن رابطه با دیگران. ..... هیجان عشق آرام آرام از زندگی شما فاصله می گیرد و جایش را به یک دوست داشتن عمیق اما آرام می دهد.

چرا دختران زندگی مجردی را دوست دارند؟ - شیعه نیوز
http://www.shia-news.com/fa/news/85755/%25DA%2586%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D8%25AF%25D8%25AE%25D8%25AA%25D8%25B1%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25B3%25D8%25AA-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D8%25B1%25D9%2586%25D8%25AF
3 مارس 2015 ... چرا دختران زندگی مجردی را دوست دارند؟ ... ازکیا معتقد است که گناه تاخیر در ازدواج را نباید به گردن دختران بیاندازیم و آن‌ها مسبب این ماجرا بدانیم و در ...

۷ رازی که قبل از ازدواج باید بدانید! | قالب وبلاگ
http://pichak.net/crop/1391/03/06/%25DB%25B7-%25D8%25B1%25D8%25A7%25D8%25B2%25DB%258C-%25DA%25A9%25D9%2587-%25D9%2582%25D8%25A8%25D9%2584-%25D8%25A7%25D8%25B2-%25D8%25A7%25D8%25B2%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25AC-%25D8%25A8%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25AF-%25D8%25A8%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2586%25DB%258C%25D8%25AF/
زندگیمان از این رو به آن رو می شود، مشکلاتمان محو می شود، ما آدم خوبی می شویم، همسرمان آدم ... البته که عشق احساسی بسیار قدرتمند است و واقعا می تواند زندگی شما را زیر و رو ... باید بگوییم بهتر است به همین زندگی مجردی بچسبید و فکر ازدواج را نکنید.

مرداد 1393 - رد پای دو ذهن پریشان
http://masieli.blogfa.com/1393/05
رد پای دو ذهن پریشان - من و مصی همدیگر رو اهلی کردیم... ... روزِ اول شوکه‌ایم و شاید حتی خوشحال باشیم که زندگی جدیدی در راه است... تیریپ مجردی و عشق و حال ور می‌داریم، اما دریغ از روز دوم، تازه می‌فهمیم کسی رفته... تازه می‌فهمیم حال‌مان خوب نیست.

لطفاً این 50 راز را در مورد مردان بدانید | آسمونی
http://www.asemooni.com/culture/women/please-know-these-50-secrets-about-the-men
1394/09/24. استفاده از مطالب با درج لینک فعال به آسمونی بلامانع است | طراحی سایت آسمونی. Copyright 2004-2015, All Rights Reserved. Terms and Conditions ©

متاهلی یا مجردی ؟
http://motandmoj.blogfa.com/
در این وبلاگ فقط موضوع هایی در مورد زندگی متاهلی یا مجردی و مسائل پیرامون آن بیان ... اسم این وبلاگ مشخصه موضوع های مورد بحث ما در مورد زندگی مجردی و متاهلی است که در این ... خـــــوشبخـــت تـــــرین آدم هــــا اونــــایـــی هستــــن کــــه ایـــن جمـــله رو میشنـــوند: ... را که در می آوری ، ایمانم به عشق بیشتر میشود ، تو ادامه بده من عاشق تر میشوم !

عشق این تار و پود ابدی است! - زندگی خیلی خوبه چون که خدا تو رو داده...
http://daftare-khaterate-ma.blogfa.com/post/238
به فکرم زد برای کیک تولدش یه کار ِ جدید و خاص انجام بدم و عکس ِ تار رو روی کیک .... من توی دوران ِ مجردی چند بار کنسرت رفته بودم اما اعتراف می کنم این کنسرت ...

برچسب ها - زندگی مجردی - شفاف
http://shafaf.ir/fa/tag/1/%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C%2520%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C
تمایل جوانان به زندگی مجردی اشاره کرد که چندسالی است... مجردی ... زندگی مجردی را با زندگی متاهلی عوض کرده است مهتاب. ... عشق ناپاک پسر جوانی را راهی چوبه دار کرد.

آمار تکان دهنده زندگی مجردی دختران - سایت خبری تحلیلی تابناك|اخبار ...
https://www.tabnak.ir/fa/pages/%3Fcid%3D120312
16 سپتامبر 2010 ... در واقع خانواده‌ها خواسته یا ناخواسته زمینه را برای زندگی مجردی فرزندانشان ... علت این پدیده مجرد زیستی بنظر من فقدان عشق در زندگی است که محدود به ...

دخترا انقد ساده نباشید!!!!!!!!!!!
http://2khtare-khob.blogfa.com/
ح: منم جدی میگم اصلا خدا جنس دختر و پسر رو برای هم جذاب آفریده که به هم علاقه مند بشن و از هم لذت ببرن. پ:ایول حاج آقا دمتون ... فقط یه رابطه عاطفی و دوستانه است برای مثلا درد ودل کردن و . .... موقعیتش انچنان خوب نبود و لی بد هم نبود که نشه زندگی کرد. ... و اگر دستت به عشق برسد همه را به قصد لذت هدف نمیگیری! ..... سرگرمی دوران مجردی.

امار زندگی های مجردی رو به افزایش است تنهایی ادم ها بزرگتر می شود - خانه
http://nextrob.bekhandfun.in/pnex2162827_%25D8%25A7%25D9%2585%25D8%25A7%25D8%25B1-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2587%25D8%25A7%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25A8%25D9%2587-%25D8%25A7%25D9%2581%25D8%25B2%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25B4-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA-%25D8%25AA%25D9%2586%25D9%2587%25D8%25A7%25DB%258C%25DB%258C-%25D8%25A7%25D8%25AF%25D9%2585-%25D9%2587%25D8%25A7-%25D8%25A8%25D8%25B2%25D8%25B1%25DA%25AF%25D8%25AA%25D8%25B1-%25D9%2585%25DB%258C-%25D8%25B4%25D9%2588%25D8%25AF
امار زندگی های مجردی رو به افزایش است تنهایی ادم ها بزرگتر می شود - نکستروب در این ... عشق های بی هدف را چگونه فراموش و مدیریت اینده پژوهی سلامت و و کاریکاتور ...

زندگی مجردی رو به افزایش است - iranbanou.com
http://www.iranbanou.com/magazin/73561-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25A8%25D9%2587-%25D8%25A7%25D9%2581%25D8%25B2%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25B4-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA
مسقطی هندوانه ای. مسیر شما:>>; سلامت خانواده; زندگی مجردی رو به افزایش است .... عشق یکطرفه چیست و در عشق های یک طرفه چه باید کرد؟ اگر قصد سفر به کربلا در روز ...

-کلینیک رواندرمانی و مشاوره دکتر دارابی - چگونه با شکست عشقی و ...
http://drdarabi.blogfa.com/post/80
مثلا تصمیم به دوستی با فردی دیگر برای فراموش کردن عشق قبلی یا. ... آسانتر شود و همچنان امیدوار می مانید که طرفتان برگردد، گاهی اوقات حتی بعد از سالها زندگی مجردی. ... این یعنی با غم و اندوهتان روبه رو شوید و به خودتان اجازه دهید برای غم از دست دادن او و همه امیدها و ... مطمئنا او در دوره دوستی یا زندگی مشترک خیلی شما را ازار داده است.

عشق - داستان پند آموز از حقیقت زندگی
http://www.sulu.blogfa.com/post/27
خانم روانشناس مشهور:دخترم دقیقا برایم بگو،زندگی ات دقیقا چگونه است که فکر می ... باید سعی کنی اون پاکی و عشقی رو که دوران مجردی داشتی باز تو خودت احیا کنی.

افزایش زندگی مجردی! بلای جان جامعه - مجله اينترنتي مراحم
http://www.morahem.com/majale/increase-the-single-life-scourge-of-society/
5 ژانويه 2015 ... این جامعه‌شناس امیدوار است که به وجوه مثبت زندگی مجردی فکر شود و جامعه .... وپارتی هزینه ها برای شما عشق وحال برای دیگران ولی در کل خونه مجردی خوب ...

از مجردی خسته شدم ... | پرسمان دانشجويي - تربیتی و مشاوره
http://www.moshavereh.porsemani.ir/content/%25D8%25A7%25D8%25B2-%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C-%25D8%25AE%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2587-%25D8%25B4%25D8%25AF%25D9%2585
احساستان را به عنوان فردي كه خواهان آن است كه در كنار اعضاي خانواده خود از زندگي، پدري ... از دعا خسته شدم؛ از مجردي خسته شدم؛ از بس توسل كردم به امام زمان (عج) خسته شدم؛ از .... خير و خوشبختي مؤمنان را مي‌خواهد، از اين رو اگر خواسته آنان به ضررشان است ، اما آنان .... لامپ است و مرد هم لبانش مثل شتر ولي خوش و خرم و با عشق با هم زندگي مي كنند» ...

کلبه عشق
http://sar110.blogfa.com/
د‌رست است که مرد‌ها از همکاری شما استقبال می‌کنند‌ و آن لحظات را عاشقانه‌ترین لحظات ... اگر می‌خواهید‌ بد‌انید‌ که یک مرد‌ د‌ر زند‌گی زناشویی‌اش چه شخصیتی را بروز می‌د‌هد‌، ..... دوران مجردی خود را نمی‌توانند به اتمام برسانند و برایشان بسیار سخت است تا خود را در ...

چطور یک عشق حقیقی و واقعی را تجربه کنیم؟ - ایران وی
http://www.iranve.com/psychology/marriage/%25DA%2586%25D8%25B7%25D9%2588%25D8%25B1-%25DB%258C%25DA%25A9-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25AD%25D9%2582%25DB%258C%25D9%2582%25DB%258C-%25D9%2588-%25D9%2588%25D8%25A7%25D9%2582%25D8%25B9%25DB%258C-%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D8%25AA%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25A8%25D9%2587-%25DA%25A9%25D9%2586%25DB%258C%25D9%2585%25D8%259F.html
14 آوريل 2015 ... روش هایی برای تجربه کردن یک عشق حقیقی, چطور یک عشق واقعی را تجربه کنیم؟ ... این بسیار حائز اهمیت است که شما به این امر ایمان داشته باشید که; آشنایی ... افراد مجردی که تمام توجه و انرژی خود را معطوف مجذوب ساختن شریک زندگی ...

اين خانه هم سياه است
http://norouznejadd.blogfa.com/
اين خانه هم سياه است - ... یا داماد که در ابتدا زندگی از علاقه عروسش به عشق سابقش خبر دارد و می داند همیشه ..... در خانه مجردی احساس راحتی بشتر می کنم تا خانه پدری.

سرنوشت را نتوان از سر نوشت... - ضد پسر....عشق است دختر
http://loyal-loveliness.blogfa.com/post/39
ضد پسر....عشق است دختر - زیباترین گناه عمر منی. ... مراحل زندگی پسرها به ۱۰ دوره تقسیم میشه، که شامل مراحل زیره : khddd دوران ... رفتار دوران مجردی رو تکرار نکن

پیوند قبل یا بعد از مهاجرت: کدام موفق‌تر؟ کدام مفیدتر؟ | پرنیان
http://www.parnianmagazine.com/1392/05/2609/%25D9%25BE%25DB%258C%25D9%2588%25D9%2586%25D8%25AF-%25D9%2582%25D8%25A8%25D9%2584-%25DB%258C%25D8%25A7-%25D8%25A8%25D8%25B9%25D8%25AF-%25D8%25A7%25D8%25B2-%25D9%2585%25D9%2587%25D8%25A7%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AA-%25DA%25A9%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2585-%25D9%2585%25D9%2588%25D9%2581%25D9%2582%25E2%2580%258C%25D8%25AA/
20 آگوست 2013 ... ازدواج یکی از مهم‌ترین اتفاقات در زندگی هر فرد است. ... من به همه دوستان مجردی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند و این‌جا مانند من و خیلی ازافراد دیگر، ... پس لطفا اگر در زندگی مشترکی که در ایران دارید، عشق و تفاهم جایی ندارد، مطمئن باشید ...

15 راه برای لذت بردن از دوران مجردی « روانشناسی - یک دوست دات کام
http://www.1doost.com/Post-20302.htm
27 آگوست 2015 ... با اینکه ممکن است وقتی مجرد هستید، احساس تنهایی بیشتری کنید ... در زیر به 15 راه اشاره می کنیم که کمک می کند زندگی مجردی تان را به ... عشق خودش راهش را به سمت شما پیدا می کند و وقتی این اتفاق بیفتد، برای آن آماده خواهید بود.

تجرد یعنی زندگی بدون عشق - همیار آنلاین همیار تحصیل،کار و زندگی ...
http://hamyar.blogsky.com/1394/07/12/post-11363/%25D8%25AA%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF-%25DB%258C%25D8%25B9%25D9%2586%25DB%258C-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D8%25A8%25D8%25AF%25D9%2588%25D9%2586-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582
4 ا کتبر 2015 ... این افراد ترجیح می‌دهند با انتخاب زندگی مجردی بیشترین استفاده را از ... هر کدام از این افراد ممکن است براساس نظام ارزشی شان نوع زندگی خاصی را ...

ضرورت ازدواج در زندگی
http://ch3.ir/index.php%3Foption%3Dcom_content%26view%3Darticle%26id%3D21:1390-05-11-08-08-09%26catid%3D14:2011-08-02-08-07-40
ازدواج اقتضای طبیعت انسان است و خداوند انسان را به گونه ای خلق کرده که دنبال زوج می ... کمال نمیرسید و اگر با مجردی می شد به کمال رسید ، حضرت فاطمه (س) ا زدواج نمیکردند . .... که این هوسها زندگی را نابود می کند و چقدر دختراین را داشتیم که بنام عشق ...

او "مرد" است... - لبخند زندگی
http://www.labkhandezendegi.com/article/%25D8%25A7%25D9%2588-%25D9%2585%25D8%25B1%25D8%25AF-%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA
6 فوریه 2012 ... فقط به او "عشق بورز" تا زمین و زمان را برایت بدوزد ... اگر به زنی وابسته شوی ، مرد مجردی در جای دیگری ممکن است از زندگی بیشتر از تو لذت ببرد!

تحمل مجردی طولانی مدت - محراب 007 - به
http://www.miyanali.com/mehrabdj/1691
27 سپتامبر 2014 ... در کشور ما تحمل تجرد برای زنانی که مطلقه هستند آسان تر است ، چون ... این زنان به خاطر تجربه ای که داشته اند ، با واقعیت زندگی آشناترند و آسان تر ...

عشق و شور زندگی - توصیه هایی قبل از ازدواج
http://shoorezendeghi.blogfa.com/cat-1.aspx
در بین کسانی که خود را مقید نمی‌دانند، پسران برای خود مانع کم‌تری در سطح جامعه می‌بینند؛ از طرفی شرم و حیا در آنها کم‌تر است،‌از این رو چه بسا از طریق غیر مشروع به ...

عشق این دو بازیگر تازه عروس و داماد مثال زدنی است! - با من باش
http://bamanbash.seablog.ir/post/5061/%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25A7%25DB%258C%25D9%2586-%25D8%25AF%25D9%2588-%25D8%25A8%25D8%25A7%25D8%25B2%25DB%258C%25DA%25AF%25D8%25B1-%25D8%25AA%25D8%25A7%25D8%25B2%25D9%2587-%25D8%25B9%25D8%25B1%25D9%2588%25D8%25B3-%25D9%2588-%25D8%25AF%25D8%25A7%25D9%2585%25D8%25A7%25D8%25AF-%25D9%2585%25D8%25AB%25D8%25A7%25D9%2584-%25D8%25B2%25D8%25AF%25D9%2586%25DB%258C-%25E2%2580%258E%25D8%25A7%25D8%25B3%25D8%25AA
12 نوامبر 2015 ... شاید در دنیای مجردی می توانستی یک کار را به تنهایی انجام بدهی ولی در زندگی متاهلی یک دست صدا ندارد. فکر می کنم موقعی یک انسان دارای دو دست می ...

من پذیرفتم که عشق افسانه است
http://entezar1370.blogfa.com/post-85.aspx
من پذیرفتم که عشق افسانه است - طنز - به جای سرزنش من به او نگاه کنید دلیل سر به هوا گشتن زمین ماه است - من ... مراحل زندگی پسرها ... رفتار دوران مجردی رو تکرار نکن

88/08/01 - 88/08/30 - جــــــادوگر شهر بـــز( ̮̮̃•̃)
http://www.azi-nazi.blogfa.com/8808.aspx
انگار سهم من از عشق و دوس داشتن . ... میگم مجردی رو عــــــــــــشـــــــــق است جوجویی. ... پیشی نوشت : به نظر من بن بست تو زندگی هر آدمی جایی که شیرینی شکلات رو ...

۷ نکته که زندگی را دگرگون می‌کند! - دخت ایران
http://www.dokhtiran.com/interview/1392_07/001999.php
9 ا کتبر 2013 ... ۷ نکته که زندگی را دگرگون می‌کند! ... شدیم؛ بخواهیم یا نخواهیم، باید بپذیریم سبک زندگی مجردی وجود دارد که ممکن است با خانواده .... دخت ایران: عشق!

منم دلم زندگی و خونه مستقل میخواد :: خانواده برتر
https://khbartar.blog.ir/post/4833/%25D9%2585%25D9%2586%25D9%2585-%25D8%25AF%25D9%2584%25D9%2585-%25D8%25B2%25D9%2586%25D8%25AF%25DA%25AF%25DB%258C-%25D9%2588-%25D8%25AE%25D9%2588%25D9%2586%25D9%2587-%25D9%2585%25D8%25B3%25D8%25AA%25D9%2582%25D9%2584-%25D9%2585%25DB%258C%25D8%25AE%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25AF
22 جولای 2015 ... آساینده ترین آسایش، نا امیدی از مردم است . .... منم تحمل وضع خونه رو ندام چون برادر کوچکتری دارم که ۲۳ سالشه و به شدت بی ادبه ... به شدت به همه پسرا و دخترا توصیه میکنم از زندگی مجردی و مستقل حالا با هر سنی ..... عشق است خونه مجردی!

مصاحبه با خانمی که همسر موقت است - آفتاب
http://aftabnews.ir/vdcjaaevvuqeahz.fsfu.html
13 نوامبر 2012 ... من ناخواسته وارد این ماجرا شدم و این آقا خودش را وارد زندگی من کرده بود و سعی می‌کرد به هر ..... بعدی هم آن آقا منزل مجردی داشت و تنها زندگی می‌کرد. ..... چون داری باز به خاطر منافع شخصی عشق رو از زندگیه دیگران میدزدی و چون این عشق مال ...

الف - چرا دختران مجرد زیاد شده اند؟ مقصر کیست؟
http://alef.ir/vdch6mnii23nq-d.tft2.html%3F275682
10 ژوئن 2015 ... آمارها از افزایش زندگی مجردی، مخصوصا بین دختران حکایت می کند. ... ۵۰ سال گذشته دامنه افرادی که زندگی مجردی را انتخاب می کنند، بیشتر شده است. .... جامعه مدرن برای خودش یک هنجار دارد وقتی یک دختر و پسر با هم رو هستند همه اطلاع دارند ...... می روند این است که اولاً انتخاب خیلی سخت است، ثانیاً مفهوم عشق در زمانه کنونی ...

پایگاه خبری - تحلیلی قدس آنلاین - عشق ناپاک جوانی را راهی چوبه دار کرد
http://qudsonline.ir/detail/News/319256
31 ا کتبر 2015 ... پس از اجاره نمودن منزل، لوازمي هم براي زندگي مجردي خريداري کرده و به ... بهتر است تا موضوع از طريق خانواده ها در شهرستان مطرح گردد و من هم قبول كردم.

مقایسه عشق خسرو با عشق فرهاد نسبت به شیرین (عشق مثلثی) - آفتاب
http://www.aftabir.com/articles/view/art_culture/literature_verse/c5_1306820881p1.php/%25D9%2585%25D9%2582%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25B3%25D9%2587-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D8%25AE%25D8%25B3%25D8%25B1%25D9%2588-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582-%25D9%2581%25D8%25B1%25D9%2587%25D8%25A7%25D8%25AF-%25D9%2586%25D8%25B3%25D8%25A8%25D8%25AA-%25D8%25A8%25D9%2587-%25D8%25B4%25DB%258C%25D8%25B1%25DB%258C%25D9%2586-%25D8%25B9%25D8%25B4%25D9%2582
31 مه 2011 ... خسرو آنقدر در رویای عشق شیرین معشوقش شیرین بسر می برده است که وقتی .... نمی توانند اولین عشق زندگی خود را فراموش کنند و عشق دوران مجردی و جوانی ... رو برو است با آه کشیدن از آن یاد می شود او با اینکه زندگی تشکیل داده است و ...

عشق يا شهوت كدام درست است
http://www.love-mary.blogfa.com/
28 فوریه 2014 ... عشق يا شهوت كدام درست است - سلام بر تو هموطن من ايراني بايد زيبا باشد و زيبا فكر كند. ... اگر با مشکل جسمی رو به رو هستید، پزشک مربوطه درمان مناسب را تجویز ... زندگی مجردی امتیازات زیادی دارد، مثلاً می‌توانید یاد بگیرید چطور ...

جملات کوتاه فلسفی - نسیم خوش روزهای زندگی
http://amirbaratnia.persianblog.ir/tag/%25D8%25AC%25D9%2585%25D9%2584%25D8%25A7%25D8%25AA_%25DA%25A9%25D9%2588%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2587_%25D9%2581%25D9%2584%25D8%25B3%25D9%2581%25DB%258C
سخن روز : مهم تر از آموختن اعداد به بچه ها این است که به آنها ارزشها را آموزش دهید... سخن روز : برای گفتار و .... به یک لبخند ، یک بوسه ، یک نگاه از روی عشق ایمان داشته باشید. « جدی بگیرید ...... نه هر متاهلی عاشق است و نه هر مجردی تنها . . . . . . . کسانی که در ...

خوش به حال اونایی که ازدواج کردن | زهرا
http://zahra-hb.com/255/happy-those-who-are-married/
14 ژانويه 2008 ... مجردی و تنهایی رو عشق است. ... بعدآ به همین زندگی مجردی حسرت می خوری.می دونی چرا .... دایره زندگی مربعی است چهار گوش که سه ضلع دارد عشق و محبت.

مجردی - تفریحی
http://tafrih.in/tags/%25D9%2585%25D8%25AC%25D8%25B1%25D8%25AF%25DB%258C.html
کاریکاتور/ زندگی مجردی پسرها و دخترها مجموعه: کاریکاتور و تصاویر طنز ... عشق دوران مجردی تان از کدام نوع است شهوانی یا عاقلانه عشق دوران مجردی ,عشق های دوران .

کافـــــــــ ــه چهار راه
http://nobody226.blogfa.com/
مدت ها با او زندگی کردم.. حق بده با دیدن عکس هایش ... دلم برای کسی که در حق من مهربان ترین بود تنگ است.. بر من ببخشایید این ... مجردی رو عشق است... پ.ن:باور کنید ...

را پسر مرد مورد علاقه تان از ازدواج با شما منصرف شده است ؟ | Elmineh.ir
http://elmineh.ir/%25D8%25B1%25D8%25A7-%25D9%25BE%25D8%25B3%25D8%25B1-%25D9%2585%25D8%25B1%25D8%25AF-%25D9%2585%25D9%2588%25D8%25B1%25D8%25AF-%25D8%25B9%25D9%2584%25D8%25A7%25D9%2582%25D9%2587-%25D8%25AA%25D8%25A7%25D9%2586-%25D8%25A7%25D8%25B2-%25D8%25A7%25D8%25B2%25D8%25AF%25D9%2588%25D8%25A7%25D8%25AC-%25D8%25A8%25D8%25A7-%25D8%25B4/
برخی از دختران مجردی كه می‌خواهند خانه و زندگی خودشان را تشكیل دهند و با مردی كه دوستش دارند زیر یك سقف زندگی كنند، ... عشق قبلی اش را هنوز فراموش نکرده است

حرفای یک دختر...".:.
http://marjan851130.blogfa.com/
زندگی عشق است افسانه نیست آنکه عشق را آفرید دیوانه نیست... - حرفای یک دختر. ... گناه جنسی از این نظر مستثنی است که ما آن را بر علیه جسم خود انجام میدهیم. .... ميدونم مجردي اما بخون عزيزم براي آيندت خوبه. .... *تقدیم به کسی که خنجر زهر آلود عشق رو.

روانشناسی خانواده
http://www.khoshbakhti20.blogfa.com/
روانشناسی خانواده - دانستنیهای زندگی مشترک. ... به این فکر کنید که اولین سوالی که مرد بعد از ازدواج و فرو کش کردن آتش عشق از خود می پرسد ، این است که: نکند ... ارتباط با جنس مخالف در دوران مجردي چند آسيب ديگر را به دنبال دارد: اول اينكه دختر و ... آموزه های دین اسلام، متکی بر فطرت آدمی است، از این رو در آموزه های زناشویی اسلام به ...

یه زن هم نداریم..
http://may100.blogfa.com/
چشمهای او دریچه ای به سوی قلبش هستند، یعنی محلی است که عشق در آن لانه گزیده است . ... یه زن هم نداریم که یه خرده غر بزنه فک کنیم زندگی جریان داره ... یه زن هم نداریم بگه تو بعد خدا پناه زندگیمی ، منم جوگیر بشم تموم آزادی های مجردی رو از سرم بیرون کنم.

دکتر فرهنگ هلاکویی ، زندگی و عشق
http://holakouee.blogfa.com/
دکتر فرهنگ هلاکویی ، زندگی و عشق - دکتر فرهنگ هلاکویی متن سخنان و کنفرانسها. ... مهم این است که دنیا خوب یا بد است، مهم تعبیر و تفسیر من است. مهم آن حال من است ...

تيترآنلاين - مرداني كه به زندگي خود خيانت مي‌كنند
http://www.titronline.ir/vdce.x8wbjh8zf9bij.html%3F2137
آنچه كه مسلم است خيانت مردان به زنان يكي از راه‌هاي قطع ارتباط ميان همسران است و زماني كه مردي مرتكب ... بسياري از مردان پس از مدتي زندگي زناشويي عشق و علاقه خود را به همسرشان از دست مي‌دهند و از ..... خواهشا زندگی رو باهاش تموم کن من همین مشکل رو داشتم الان بهترین فرصته حتی اگه تا آخر عمرت هم ...... نامزد شما هنوز غرق دوران مجردی هست.

12 نشانه اصلی برای پایان یک رابطه - دگرش
http://degaresh.com/391/12-%25D9%2586%25D8%25B4%25D8%25A7%25D9%2586%25D9%2587-%25D8%25A7%25D8%25B5%25D9%2584%25DB%258C-%25D8%25A8%25D8%25B1%25D8%25A7%25DB%258C-%25D9%25BE%25D8%25A7%25DB%258C%25D8%25A7%25D9%2586-%25DB%258C%25DA%25A9-%25D8%25B1%25D8%25A7%25D8%25A8%25D8%25B7%25D9%2587/%25DA%25A9%25D8%25A7%25D9%2585%25DB%258C%25D8%25A7%25D8%25A8%25DB%258C
4 نوامبر 2012 ... باید با کسی که الان در زندگی ات است باشی نه کسی که در گذشته ات حضور داشته! ..... (حضرت علی(ع)) ممکنه عشق چشم برخی افراد رو کور کنه و هیچ یک از اخطار هایی که سر راهشون وجود داره رو ...... نهایتا زندگی مجردی رو انتخاب کردم.

اس ام اس زندگی
http://www.amirfb.ir/topics/sms-zendegi
از مـهمترین مزیتهای زندگی در کانون گرم خانواده نسبت به زندگی مجردی تقسیم پشه ها ... زنـدگی عشق است افسانه نیست ... غم رو به اشتباه توی فرهنگ دخترونه تو جا دادن.

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 173
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 2
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 19
 • آی پی دیروز : 11
 • بازدید امروز : 67
 • باردید دیروز : 16
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 223
 • بازدید ماه : 662
 • بازدید سال : 662
 • بازدید کلی : 44,552